Nevladina organizacija Snaga Mladih je 29.8.2018.godine bila dio organizacijskog tima konferencije ,,0% tolerancije na nasilje u školama” u Centru za kulturu Mostar. Konferencija je bila prilika da se predstave aktivnosti koje su se implementirale u 8 srednjih škola u HNK/HNŽ, tokom protekle školske godine. Cilj konferencije je bio stvaranje i razvoj sigurnog i poticajnog okruženja u odgojno-obrazovnim ustanovama čime se ostvaruje pravo svakog djeteta da bude zaštićeno od svih oblika nasilja. Partneri konferencije su: nevladina organizacija Youth Power iz Mostara, Centar za omladinski aktivizam iz Sarajeva, Genzis Project iz Banja Luke, TPO Fondacije iz Sarajeva, Centar za ljudska prava i Udruženje za psihološku podršku iz Mostara, te Pedagoški zavod i Zavod za školstvo.
Nedim Mičijević, program menadžer nevladine organizacije Snaga Mladih je rekao da planiraju da rade na ovom projektu još dvije godine.
“Snaga Mladih je kroz ovaj projekt, u suradnji sa ministarstvom, prvi dio programa radila već četiri godine te još planiramo raditi na projektu dvije godine. Program je baziran na promociji zdravijih životnih stilova i prevenciji nasilja u srednjim školama kroz vršnjačku edukaciju i stručno usavršavanje pedagoga kako bi škole same mogle provoditi isti program.”
Arnela Memić iz Centra za psihološku pomoć Sensus je rekla da je posebna pažnja posvećena radu sa koordinacijskim tjelima škola .
“Već četiri godine smo dio radne grupe za prevenciju nasilja. Sarađujemo sa HNK ministarsvom kao i i ostalim nevladinim organizacijama koje godinama zajednički rade na rješavanju problema vršnjačkog ansilja. Ove godine smo posebnu pažnju posvetili radu sa koordinacionim tjelima škola, jer smatramo da su oni prvi korak i najvažniji ljudi u rješavanju vršnjačkog nasilja, jer su direktno u kontaktu sa djecom i mogu prvi da primjete bilo kakve promjene koje se događaju. I tako mogu reagirati i uputiti ili ministarstvu ili nama kao organizacijama koje smo izravno uključene u rad”.
Zilka Spahić Šiljak ispred organizacije TPO je rekla da pored nastavnika, djece i roditelja započinju suradnju i sa univerzitetima.
“TPO već tri godine realizira veliki projekt vršnjačko i rodno zasnovano nasilje u tri kantona Bosne i Hercegovine i ovaj projekt je već u drugoj fazi gdje radimo sada više sa nastavnicima, djecom i roditeljima i započeli smo suradnju sa univerzitetima. Cilj nam je da se ove teme integriraju u sam obrazovni sistem kako bi nastavnici koji dolaze u škole bili već pripremljeni da se mogu baviti ovim pitanjem.