Razvoj pozitivnih praksi i razvoj novih edukativnih radionica za socijalno poduzetništvo

Youth Power Sweden je sudjelovao na seminaru za izgradnju kapaciteta u sklopu projekta” One Step Ahead” u Gothenburgu, Švedska, u periodu od 23.rujna do 30.rujna 2019.godine gdje su radili na razvijanju novih alata za edukaciju mladih o socijalnom poduzetništvu. Seminar je treća faza ovog dugoročnog projekta, nakon prve početne obuke u Poljskoj i terenskih aktivnosti u 4 partnerske zemlje: Gruziji, Švedskoj, Moldaviji i Poljskoj. Cilj ovog seminara je bio izgraditi kapacitete partnera, gdje je Ung Kraft, Youth Power Sweden ovaj put organizirao ovaj događaj kao dio partnerstva s još tri organizacije.

Ovaj je seminar namijenjen istim sudionicima koji su sudjelovali u početnoj obuci i nastavili sudjelovanje u projektu tijekom terenskog rada u fazi zajednice. Sudionici će sažeti rezultate svog rada, konzultirati svoje ideje socijalnog poduzetništva s drugim sudionicima i pripremiti dvije publikacije: priručnik za podučavanje socijalnog poduzetništva i preporuke za socijalno poduzetništvo i omladinski rad.

Ciljevi projekta su:

  • povećanje kapaciteta nevladinih organizacija i omladinskih radnika kao i promicanje socijalnog poduzetništva kao načina osnaživanja mladih s manjim mogućnostima 
  • Istražiti nove obrazovne pristupe o temi i razviti, testirati i širiti inovativne obrazovne programe o tome kako naučiti mlade o  socijalnom poduzetništvu koji se mogu koristiti u formalnim i neformalnim obrazovnim postavkama
  • Davanje omladinskim radnicima i mladima praktične alate kao i dugoročnu strukturiranu podršku i mentorstvo kako bi im se omogućilo planiranje, otvaranje i vođenje socijalnih poduzeća koja donose održivi i dugoročni učinak na lokalne zajednice u kojima rade.
  • Razmjena najboljih praksi i stvaranje održive operativne mreže europskih promotora koji se fokusiraju na osnaživanje mladih kroz osposobljavanje za poduzetničke vještine.

Tijekom ovih 7 dana razvijen je set alata za 7 različitih radionica, preporuke za promjene politika za socijalno poduzetništvo u Moldaviji, Poljskoj, Gruziji i Švedskoj. Razvijeni i finalizirani su primjeri poslovnih modela za socijalna poduzetništva koja su primjenjiva u ove četiri zemlje.