Dvodnevni radni sastanak „Akreditacija Programa Y – Mladi – Inovativni pristupi u prevenciji rodno zasnovanog nasilja i promociji zdravih životnih stilova kod mladića i djevojaka – Sljedeći koraci“ je organizirao CARE International Balkan zajedno sa partnerskim organizacijama Youth Power iz Mostara, Asocijacija XY iz Sarajeva i Institutom za razvoj mladih i zajednice „Perpetuum Mobile“ Banja Luka koji se održao u periodu od 17.listopada do 18.listopada 2019.godine u Sarajevu.
Ovaj radni sastanak se organizirao sa predstavnicama/ima ministarstava za obrazovanje i rad s mladima, pedagoških zavoda, srednjih škola, partnerskih nevladinih i vladinih organizacija, a u okviru projekta Inicijativa mladića II (YMI – Young Men Initiative): “Promovisanje zdravijih životnih stilova među mladima u Bosni i Hercegovini osporavanjem rodnih stereotipa II”, i projekta “Muškarci i dječaci kao partneri u promovisanju rodne ravnopravnosti i prevenciji ekstremizma i nasilјa među mladima na Balkanu” koje podržavaju Vlade Švicarske, OAK Fondacija, Austrijska razvojna agencija i CARE International Bosna i Hercegovina.
Barbara Dätwyler Scheuer, direktorica za suradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH, koja je donirala 1,3 miliona eura za ove inicijative, obratila se prisutnima sa snažnom porukom:”
“Snažno sam uvjerena da društvo može napredovati samo ako se žene i muškarci, dječaci i djevojčice tretiraju ravnopravno i uz međusobno uvažavanje. Učesnici i učesnice Programa Y nisu samo promijenili svoja shvaćanja, već su postali otvoreni i pozitivni članovi društva” – kazala je Dätwyler Scheuer.
Pomoćnica ministra za srednje obrazovanje i obrazovanje odraslih u Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo Lamija Husić rekla je kako prisustvuju ovom radnom sastanku u cilju razgovora o pozitivnim stranama i poteškoćama u realiziranju Programa Y, koji je odnedavno akreditiran u Kantonu Sarajevo, a trenutno se realizira u dvije škole: Srednja zubotehnička škola i Peta gimnazija.
“Mislimo da to nije dovoljno. Izazov su nam kantoni Hercegovačko-neretvanski i Bosansko-podrinjski gdje je već integrirano u časove odjeljenske zajednice ovaj program i želimo da vidimo dokle smo mi stali i gdje se danas nalazimo u tom cijelom procesu” – poručila je Husić.
Sudionici sastanka su razgovarali o potrebama i mogućnostima, kao i preprekama uvođenju Programa Y kao obaveznog dijela nastavnog plana i programa u srednjim školama u okviru dijela satova odjeljenske zajednice, vodeći se prvenstveno primjerima i iskustvima onih koji su među prvim akreditirali program za srednje škole, a to su predstavnici Hercegovačko- neretvanskog kantona i Bosansko-podrinjskog kantona.
“Interes obrazovnih institucija za Program Y nas zaista raduje, ali što je još značajno jeste da i mladi dijele mišljenje da obrazovanje o zdravim životnim stilovima i životnim vještinama treba biti dio obrazovnog procesa ” istakla je Sumka Bučan direktorica CARE-a.
Cilј dvodnevnog radnog sastanka je bio razmjena primjera najbolјe prakse o tome kako je naš Program Y uveden kao obavezni dio nastavnog plana i programa u sklopu dijela časova odjelјenske zajednice i time postao sastavni dio nastavnog plana i programa za srednje škole u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Bosansko-podrinjskom kantonu u Bosni i Hercegovini. Ovaj radni sastanak, odnosno forum nam je pružio priliku da zajedno istražimo niz opcija o tome kako se ovaj dragocjeni primjer može primijeniti u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine.