Overcoming the limiting realities creatively: Sport methodology in youth work for inclusion

  • Projekt: Overcoming the limiting realities creatively: Sport methodology in youth work for inclusion
  • Trajanje projekta: 1.3.2020. – 30.11.2021.
  • Referenca projekta: 2019-3-DE04-KA205-018829
  • Grant amount: 172.206,00 €
  • Donator: JUGEND für Europa, Erasmus+ German NA

Sažetak:

U 2019. godini sport je područje života u kojem osobe s invaliditetom mogu imati nepovoljnija iskustva od svojih vršnjaka i natjecatelja koji nisu invalidi. Tipične prepreke za osobe s invaliditetom da se bave sportom uključuju nedostatak svijesti kod osoba bez invaliditeta o tome kako ih adekvatno uključiti u timove; nedostatak mogućnosti i programa za trening i natjecanje; premalo pristupačnih objekata zbog fizičkih prepreka; te ograničene informacije i pristup resursima.

Jedinstvena sposobnost sporta da nadiđe jezične, kulturne i socijalne barijere čini ga izvrsnom platformom za strategije uključivanja i
prilagodba. Kroz sport, osobe bez invaliditeta komuniciraju s osobama s invaliditetom u pozitivnom kontekstu prisiljavajući ih da preoblikuju pretpostavke o tome što osobe s invaliditetom mogu, a što ne mogu.

Međutim, edukatori neformalnog obrazovanja i omladinski radnici / vođe koji rade s ovom ciljnom skupinom često imaju malo ili nimalo iskustva u korištenju sporta kao obrazovnog alata. Mnogi ne znaju kako maksimalizirati potencijal sporta kao metodu u svom redovnom omladinskom radu, unatoč činjenici da se sportske aktivnosti mogu smatrati jednim od najcjenjenijih iskustava neformalnog obrazovanja za djecu i mlade. S druge strane, sportski treneri često su još manje spremni za rad s mladima s posebnim potrebama i često nemaju vještine, vrijeme niti resurse za promicanje uključivanja osoba s invaliditetom.

Naš projekt pokušava provesti prethodno spomenute potrebe i smjernice / politike EU-a u djelo razvijajući nove kurikulume i metode za osnaživanje kako omladinskih (radnih) organizacija, tako i sportskih organizacija – kako bi povećali izgradnju svojih kapaciteta i ljudskih resursa za kvalitetu predviđanja i promicanja događaja tjelesne aktivnosti koji na taj način doprinose povećanju sudjelovanja u kvalitetnom sportu većeg broja mladih, a posebno djece i mladih s invaliditetom.

Ciljevi:

  • Donijeti pozitivne i dugotrajne učinke na organizacije koje sudjeluju i neizravno na orgaznicije koje ne sudjeluju (mlade i sport) i omladinske radnike unapređivanjem upravljanja znanjem novim inovativnim resursima za rad s mladima i sportom te modelima / kurikulumima kako bi se pružili kvalitetni sportski programi rada za uključivanje mladih s različitim sposobnostima u naše zajednice.
  • Podržati omladinske radnike i sportske trenere u stjecanju i razvoju ključnih kompetencija (ostalih mladih / sportskih radnika) na polju korištenja sportske metodologije u radu s mladima i sportu za uključivanje mladih različitih sposobnosti.
  • Uključiti se u intenzivne aktivnosti širenja i iskorištavanja postojećih i novoproizvedenih proizvoda i privlačenje mladeži različitih sposobnosti u naše omladinske / sportske radne aktivnosti i na taj način povećati njihovo uključivanje među mladima.

Očekujemo najmanje 506 sudionika na projektu: 12 djelatnika / voditelja projekta i pomoćnika; 10-16 učitelja / trenera / istraživača i omladinskih radnika koji svi rade na intelektualnim rezultatima; 220 sudionika multiplikatora; 24 trenera – sudionika LTTA-e i preko 40 multiplikatora (10 po zemlji) koji će koristiti naše intelektualne rezultate u svom radu i testirati njihovu učinkovitost na lokalnom nivou, kako na osobnoj, tako i na organizacijskoj razini, s više od 200 mladih, od kojih će 80 biti manje mogućnosti.

  • A1 – Project Management
  • M1 – Kick-off meeting
  • O1 – Guidebook “Using NFE and sport methodology for inclusion of youngsters with disabilities”
  • M2 – drugi sastanak
  • O2 – Kurikulum “Training youth workers and professional sport trainers in using sport methodology for inclusion and interaction of different abilities’ youngsters”
  • C1 – LTTA trening trenera M3 – treći sastanak
  • O3 – Toolkit “Sport methods/games – adapted for using in youth / sport work for inclusion and interaction of different abilities’ youngsters”
  • M4 – četvrti sastanak E1, E2, E3 – National conferences in IT, HR, RS
  • E4 – Internacionalna konferencija, DE
  • M5 – Evaluacijski sastanak

Partneri će razvijati i koristiti inovativne intelektualne rezultate, promovirati inovativne metode i pedagogiju, razvijati materijale i alate za učenje u sportu i radu s mladima za uključivanje mladih s invaliditetom. Očekujemo pozitivne i dugotrajne učinke na partnerske organizacije koje će povećati svoj kapacitet i kompetencije za pružanje kvalitetno prilagođenih sportskih aktivnosti za uključivanje temeljenih na inovativnom pristupu uz korištenje intelektualnih rezultata u radu s korisnicima.

Marginalizirana mladež će imati koristi od povećanih alata i mehanizama podrške u njihovim zajednicama od strane sportskih trenera i omladinskih radnika. Na lokalnoj i nacionalnoj razini očekujemo povećanje svih (mainstream i marginaliziranih) kompetencija mladih za uključivanje.