Nevladina organizacija Youth Power je bila dio studijske posjete koja se održala u Mostaru u okviru projekta „Muškarci i dječaci kao partneri u promovisanju rodne ravnopravnosti i prevenciji ekstremizma i nasilja među mladima na Balkanu“ u periodu od 15.4 do 17.4. 2019. godine. Studijska posjeta je bila vezana za Program Y koji se provodi u srednjim školama u regiji gdje su sudionici imali priliku upoznati se s poviješću Programa Y, procesom akreditacije Programa Y u Hercegovačko – neretvanskom kantonu, standardima u implementaciji ovog programa u školama te da razgovaraju o slijedećim koracima. Sudionici studijske posjete su bili predstavnici relevantnih ministarstava, institucija, škola i partnerskih organizacija iz regije.
Gosti su imali priliku da se bolje upoznaju sa suradnjom organizacije Youth Power i ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK gdje im je ministar Hadžović poželio dobrodošlicu.
Hadžović je rekao kako Youth Power zadnjih nekoliko godina surađuje sa ministarstvom te su do sad realizirali 800 različitih radionica u 12 različitih škola i uključili komplementu strukturu menadžmenta škola, a i učenike koji su postali vršnjački edukatori.
“Danas imamo susret vladinog i nevladinog sektora. Cilj nam je da se vrši redovno prevencija bilo kakvih loših stvari koji se dešavaju u društvu poput alkohola, droge, kockanja itd.” – naglasio je Hadžović.
Sumka Bučan, direktorica CARE International, rekla je kako se trenutno radi na kreiranju metodologije koja bi se mogla uvesti u školske sisteme.
– Plod tog rada jeste Program Y odnosno program mladih, koji je akreditovan u više krajeva u BiH. U Srbiji je program od posebnog značaja, dok je akreditovan na Kosovu i radimo na akreditaciji u Albaniji. Cilj nam je da se program mladih uvede u sistem. Ovaj program podržava zdrave životne stilove, radi na prevenciji vršnjačkog i rodnozasnovanog nasilja i promoviše rodnu ravnopravnost – istakla je Bučan.
Zadnji dan studijske posjete je bio rezerviran za posjetu srednjim školama u kojima se akivnosti provode te su sudionici imali priliku razgovarati sa direktorima, pedagozima I vršnjačkim edukatorima te su na taj način mogli saznati koje je njihovo stajalište i viđenje samog programa.